Péče o chrtíka

Jak jsem již jednou napsala, italáček je typ „ bezúdržbového pejska „ v porovnání s dlouhosrstými plemeny. Díky své malé velikosti není problém pejska převážet, cestovat všemi prostředky a mít ho i v garsonce.

Přesto všechno jsou zásady, které je potřeba dodržovat. Z dvacetileté zkušenosti uvádím nejzákladnější pravidla pro novopečené majitelé italáčka.

Srst

Srst je krátká, jemná, hedvábná a není potřeba ji pročesávat, pokud se psík vyloženě ušpiní, použijte dětský šampon a spláchněte vlažnou vodou, dobře vysušte.

Pokud bydlíte ve městě, myslete na zimní solení a po venčení umyjte tlapky, můžete na polštářky i drápky použít vazelinu nebo indulonu.

Uši

Kontrolu oušek děláme pravidelně, ale zbytečně nezasahujeme, ušní maz, pokud se objeví, vytřeme vatovou tyčinkou navlhčenou parafínovým olejem.

Oči

Ty vidíme minimálně 100x denně, v případě podráždění, což může způsobit zejména silný vítr, otřete borovou vodou, akutnější problémy řešíme zásadně s veterinářem.

Zuby

Velmi se přimlouvám, aby jste italáčkovi čistili zuby již od štěněte, jednak si pejsek rychle zvykne a večer s touto procedurou strávíte max. 3 minutky, ale hlavně v dospělosti eliminujete zubní kámen a zápach z tlamičky. Stačí dětský měkký kartáček nebo přímo originál kartáček na prst a psí zubní pasta, výběr je dnes poměrně široký.

Drápky

Opět platí pravidlo jednou měsíčně zastřihnout, naše štěňátka jsou na toto zvyklá a majiteli vše ukážeme, zvládne to každý.

Analní žlázky

Doporučuji ze zkušenosti – nemačkat preventivně, žlázky se vyprazdňují samy při stolici, když začne psík tzv. sáňkovat, je potřeba žlázky zkontrolovat a raději se poradit s veterinářem.

Ze své dlouholeté praxe jsem měla jen jednoho chrtíka, který tento problém měl, stačilo 1x za měsíc žlázky vymačkat, než si troufnete sami, měl by Vám to ukázat zkušený chovatel nebo veterinář.

Výživa

Tato kategorie je dost obšírná a chovatelé se mezi sebou perou jak a čím a proč krmit. Na trhu je obrovské množství masových konzerv, mraženého masa, granulí apod.

V tomto směru by jste měli alespoň na nějakou dobu věřit chovateli a krmit štěně tím, na co je zvyklé. Pokud chcete přejít na jinou stravu, je potřeba to dělat pozvolna, přimíchávat nové krmení do starého. Důvod je ten, že pokud bude změna rychlá, psík bude mít zažívací problémy, z toho pramení plynatost, průjem, neklid.

Nebudu a nechci radit, zda vařit doma, nebo granule, ale než uděláte radikální změnu, poraďte se.

S výživou úzce souvisí růst a kvalita srsti.

Italský chrtík má tendenci přerůstat, spousta chovatelů a majitelů si mylně myslí, že když zvolí levné granule nebo nedej bože zkrátí krmnou dávku, pes nepřeroste, obrovský omyl!

Akorát tak přivodíte nedostatek přísunu živin a minerálů, což má v konečném důsledku na svědomí větší lámavost kostí, špatné zuby, horší kvalitu srsti atd.

Může se stát, že psík je alergický na některou složku v potravě, toto Vám po vyšetření potvrdí veterinář a na trhu je zase velké spektrum hypoalergenní stravy.

Bydlení

I toto k péči o chrtíka patří – kde bude bydlet.

Pokud s Vámi zůstane v posteli, máte zaručené teplé nohy:), ale i tak by měl mít své místo, ideální jsou pelíšky s nebesy, myslím tím boudička, kde si psík zaleze, zahrabe se do deky a má své soukromí. Je úplně jedno, kde spí, ale musíte mít jasno a od malička psíka zvykat, pokud ho nechcete mít v posteli, neexistuje výjimka!

Koupí italáčka Vám přibyde další člen rodiny, bude potřebovat pohlazení, mazlení, ale i pevnou ruku vůdce smečky a tím jsme my, lidé, pokud Vám to přeroste přes hlavu, budete mít kromě šéfa v práci taky malého tyrana doma. To ale platí všeobecně pro všechny pejsky.

Milujte svého psíka, dejte mu vše, co můžete (hračky, oblečky, obojek Swarowski, co Vás napadne, stejně to bude větší radost pro Vás), vrátí Vám to stonásobně, až Vám bude nejhůř, nebude se na nic ptát a bude stát při Vás, nezištně a navždy.

novinky
14.07.

Máme štěňata !!!

Nabízíme štěňátka ze dvou spojení: Laura King of Ivar x Chateauneuf du Pape King of Ivar - volný krásný černý psík. Chianti Rufino x Eledy Grace Northern Light - volné 3 černé fenky. Dále nabízíme špičkovou fenku barva isabel,již přezubená,vhodná především pro začínající chovatele,chovnost garantuji,vynikající nepříbuzný původ.Veškeré informace telefonicky nebo e-mailem(fotky k nahlédnutí po rozkliku nadpisu).

27.12.

PF 2015

Chovatelská stanice King of Ivar přeje všem příznivcům italských chrtíků příjemně prožité vánoční svátky a šťastný vstup do nového roku 2015.

26.11.

Vítejte na našem novém webu

Můžete se těšit na nové fotografie a informace o Italských chrtících.